Zdravie ukryté v strukoch....

Na svete neexistuje potravina rastlinného pôvodu, ktorá by bola bohatším zdrojom bielkovín, než práve strukoviny? Na 100 g strukovín v surovom stave pripadá približne 25 g bielkovín a zároveň 60% sacharidov.

 

Objednať môžete online po prihlásení na mojBidfood.sk (noví zákazníci musia vyplniť registračný formulár) alebo volajte na Zákaznícke centrum tel. 032/ 774 28 50, 0912 058 150.

Šošovica

Dokázali ju oceniť už dávne národy pred 8 000 rokmi, pre ktorých predstavovala jednu z hlavných surovín. Je v nej ukryté veľké množstvo vápnika, železa, vitamínov skupiny B (B1, B2 a B6). Obsahuje až 7-násobne viac železa ako špenát. 

Hrach žltý lúpaný

Pochádza z oblasti Stredomoria a Blízkeho východu, dnes sa pestuje najmä v celom miernom podnebnom pásme aj v chladnejších horských oblastiach trópoch. Obsahuje veľa škrobov, rozpustnej i nerozpustnej vlákniny a napr. antioxidant luteín. 

Fazuľa biela

Fazuľa farebná

Pravdepodobne najznámejšia strukovina. Fazuľa sa dnes pestuje v celom tropickom, subtropickom a miernom pásme. Obsahuje veľa vlákniny, bielkovín, vitamaínu B, draslíka a nízke percento tukov. Varí sa dlhšie ako iné strukovina, ale po namočení cez noc zmäkne a jej varenie môžeme výrazne skrátiť použitím tlakového hrnca.
 

Šošovica červená lúpaná

Dnes poznáme viacero druhov šošovice – žltá, oranžová, zelená, hnedá a tiež aj čierna. Skvelé jedlo získate pri jej kombinácii s ryžou, cestovinami alebo obilninami. V porovnaní s fazuľou je lepšie stráviteľná. Je nabitá zdravými látkami, netreba ju namáčať a k jej príprave postačí doslova pár minút.


 

Cícer suchý

Je najlepšie stráviteľnou prastarou strukovinou, ktorá pochádza z Ázie. Má jemnú orieškovú chuť a obsahuje veľké množstvo bielkovín, vlákniny i železa. Veľkou výhodou je, že je ľahko stráviteľná a nespôsobuje nafukovanie. Z cícera sa melie aj múka, v Indii zvaná besan. Je zdravou a výživnou potravinou pre diabetikov, celiatikov, vegetariánov i tehotné ženy.

Mohlo by vás zaujímať
Ďakujeme všetkým návštevníkom Bidfood Expo 2018 za stretnutie na najväčšej gastronomickej udalosti roka pre odbornú verejnosť v SR. Veríme, že sme Vás dokázali inšpirovať a ceníme si spätnú väzbu, ktorá nás motivuje k ďalšej práci.
Vážení obchodní partneri, prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a do nového roku 2019 Vám želáme hlavne veľa zdravia, šťastia a pracovných i osobných úspechov.