Steakové mäso v Bidfood-e

Viete, aký je rozdiel medzi steakovým a bežným hovädzím mäsom? Že mäso prechádza suchým alebo mokrým zrením? A rozlišujeme šesť spôsobov prípravy steakov? Odpovede nielen na tieto otázky Vám prináša článok Steakové mäso.
Steakovým mäsom nazývame mäso vyzreté. Vyzretosť mäsa dosiahneme dvoma spôsobmi dozrievania, suchým alebo mokrým. Pre samotné dozrievanie je dôležité udržanie konštantnej teploty, vlhkosti a prúdenia vzduchu.

Suché zrenie: Celé polovičky, štvrťky alebo diely mäsa visia nezabalené na hákoch. Počas zrenia však dochádza k pomerne vysokému vysúšaniu svaloviny a tým aj k úbytku hmotnosti. Chuť a vôňa mäsa je veľmi výrazná.

Mokré zrenie: Jednotlivé časti mäsa sú zabalené do vákuových vreciek. Zretie je pomalšie, ale nedochádza k stratám hmotnosti ako pri suchom zrení.

Rozlišujeme šesť ​spôsobov prípravy steakov:

  • Blue rare alebo very rare (krvavý): Veľmi jemne prepečený steak. Vo vnútri zostáva krvavý.
  • Rare (jemne prepečený): Okraj steaku je viac prepečený a začína sa sfarbovať do hneda. Vo vnútri je však stále sfarbený dočervena.
  • Medium rare (stredne prepečený): Stredne krvavý, zvonka tmavo hnedý, stred je mäkký, s ružovkastou farbou. Ak je kvalitne pripravený, patrí k najlepším steakovým pochúťkam.
  • Medium (stredne prepečený): Stredne prepečený, okrem teplého, pevného bledoružového, nekrvavého stredu, je zvyšok prepečený do hneda. Na Slovensku  patrí k najpopulárnejším steakom.
  • Medium well done (takmer prepečený): "Tesne pred dokončením." Dobre prepečený, farba mäsa je od povrchu smerom ku stredu hnedá, teplý pevný stred je ešte mierne ružový, ale už nie je taký šťavnatý.
  • Well done (prepečený): Mäso je už celkom prepečené a stred má šedohnedú farbu. Úplným prepečením sa z mäsa vytráca jeho jemnosť a šťavnatosť.
Aktuálny sortiment steakového mäsa nájdete na portáli mojBidfood.sk v kategórii Steakové mäso.
Kompletný sortiment bravčového, hovädzieho, steakového,  teľacieho, jahňacieho, kozacieho a králičieho  či divinového mäsa nájdete v našom novom katalógu.

Prelistujte si náš nový katalóg: MÄSO PRE GASTRONÓMIU


 

Objednať môžete online po prihlásení na mojBidfood.sk (noví zákazníci musia vyplniť registračný formulár) alebo volajte na Zákaznícke centrum tel. 032/ 774 28 50, 0912 058 150.

Steakové mäso:


RIB EYE STEAK

Rib eye je steak z vysokého roštenca, jeho typickým znakom je „tukové oko“, po ktorom bol pomenovaný. Tento lahodný steak si získal veľkú obľubu vďaka tomu, že je mäkučký (vysoký roštenec je hneď po hovädzej sviečkovej najmäkší kus mäsa) a hlavne neuveriteľne šťavnatý.

Hovädzia sviečková

Filet = sviečkovica sa považuje za najvhodnejší a zároveň je aj najdrahším druhom hovädzieho mäsa na prípravu steaku. Vzhľadom na to, že tomuto svalu sa nedostáva príliš veľké zaťaženie, mäso ostáva neuveriteľne jemné.

RUMP STEAK

Špička stehna je vlastne špecifický rez pri stehne. Ak je ugrilovaný správne, vyznačuje sa vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Najvhodnejšia úprava pre rump steak je medim alebo medium rare.

Chuck roll

Je hovädzie podplecie s krkom. Vynikajúci prerastený steak. Nie je vhodný na Raw až Rare, lepšie vynikne jeho chuť pri väčšom prepečení.

FLANK STEAK 

Flank steak pochádza zo spodnej časti hovädzieho pupku. Mäso nie je príliš vysoké a je dostatočne prerastené tukom. Steak obsahuje vyšší podiel vlákien, a preto je mäso o niečo tuhšie.

Mohlo by vás zaujímať
Ďakujeme všetkým návštevníkom Bidfood Expo 2018 za stretnutie na najväčšej gastronomickej udalosti roka pre odbornú verejnosť v SR. Veríme, že sme Vás dokázali inšpirovať a ceníme si spätnú väzbu, ktorá nás motivuje k ďalšej práci.
Vážení obchodní partneri, prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a do nového roku 2019 Vám želáme hlavne veľa zdravia, šťastia a pracovných i osobných úspechov.