Quinoa – viac ako len superpotravina

Za exotickým názvom sa skrýva tradičná juhoamerická plodina, ktorú v poslednej dobe objavuje celý svet. Táto neobvykle všestranná potravina by nemala uniknúť ani vám – vysoký obsah hodnotných látok, aj široká možnosť kuchynskej úpravy z nej vytvára ideálneho pomocníka pre spestrenie jedálnička.Drobné guľaté zrná, pripomínajúce lúpané proso alebo kuskus, sú semená rastliny mrlík čilský. Obsahuje vysoký podiel bielkovín (od 12 do 22%), vitamínov a minerálov.

Quinoa (vyslovuje sa „keen-wah“) je rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Jej semena sa tradične používali ako obilnina – mlela sa z nich múka alebo sa používala na prípravu kaší a zahustení polievok.

Objednať môžete online po prihlásení na mojBidfood.sk (noví zákazníci musia vyplniť registračný formulár) alebo volajte na Zákaznícke centrum tel. 032/ 774 28 50, 0912 058 150.

Quinoa biela 
Quinoa červená

Liečivé vlastnosti

Vďaka vysokému podielu horčíka a vitamínu B2 prospieva quinoa ľudom trpiacim migrénami a ako celozrnná potravina obsahujúca vlákninu pomáha aj so znižovaním krvného tlaku, s prevenciou proti kardiovaskulárnym chorobám, rakovine alebo cukrovke.

Viete, že...
Pri pečení môžete časť bežne používanej múky nahradiť quinoovou a zvýšiť tak výživovú hodnotu.

Spôsob prípravy

Ako väčšina obilnín, aj quinoa počas varenia naberá na objeme. Pri príprave dodržiavajte pravidlo podielu 1:2, teda jeden diel quinoi na dva diely vody. Obilninu nie je potreba dopredu prepierať, ani namáčať a varenie trvá 15 minút. Správne uvarená quinoa trochu pripomína kuskus, ale na rozdiel od kuskusu zľahka chrumká pod zubami.

Mohlo by vás zaujímať
Ďakujeme všetkým návštevníkom Bidfood Expo 2018 za stretnutie na najväčšej gastronomickej udalosti roka pre odbornú verejnosť v SR. Veríme, že sme Vás dokázali inšpirovať a ceníme si spätnú väzbu, ktorá nás motivuje k ďalšej práci.
Vážení obchodní partneri, prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a do nového roku 2019 Vám želáme hlavne veľa zdravia, šťastia a pracovných i osobných úspechov.