Nová legislatíva 1 - Koniec tajomstva šéfkuchára

Nespoliehajte sa ohľadom zákonov na polopravdy. Veľkoobchod potravín Bidfood sa na legislatívne zmeny intenzívne pripravuje. Prijmite ako pomoc článok, teraz na tému „Obaly, pultový predaj a jedálne lístky od 13.12.2014“. Od tohto dátumu budú potraviny i pokrmy posudzované zhodne a nepripraveným hrozia vysoké pokuty.


 

Zmeny vyplývajúce z platnej legislatívy prídu postupne. Najvýznamnejšie zmeny sa týkajú všetkých výrobcov, pultového predaja a stravovacích prevádzok už od 13. decembra 2014, kedy príde do platnosti nariadenie EÚ 1169/2011, na stiahnutie zdarma na www.eur-lex.europa.eu.

Najdôležitejšie informácie by ste mali nájsť  v texte nižšie alebo v pokračovaní:  Údaje u mäsa & Big 7

Výroba potravín

Nariadenie EÚ 1169/2011 platí v celej Európskej únii a zavádza veľa nových povinností, ktoré budú musieť obsahovať obaly a texty na potravinách vyrobených po 13. decembri 2014. Do tohto termínu umožňuje výrobcom spotrebovávať staré obaly.

V praxi to znamená, že ešte napríklad dva roky zostane v predaji tovar s dvojročnou trvanlivosťou, pretože bol vyrobený pred platnosťou nariadenia. Za predaj takéhoto tovaru nebude hroziť žiadny postih a nie je žiadny dôvod ho nepredávať. Čo bolo vyrobené pred 13. 12. 2014, nemusí povinnosti spĺňať.

Čo musí byť na obale

Od 13. 12. 2014 má každý výrobca potravín povinnosť uviesť na obale výrobku pre maloobchodný predaj popri doterajších údajoch tiež:

Zloženie vrátane rozpísaného zloženia jednotlivých zložiek, napríklad marinovanej cibule alebo sterilizovaných uhoriek.

Alergény musia byť v zložení odlíšené od ostatného textu tučným písmom, napísané veľkými písmenami a pod.

Výživové údaje neuvádzať vôbec alebo v rozsahu Big 7.

Viac k výživovým údajom  v rozsahu Big 7 v časti Údaje u mäsa & Big 7.

Krajina pôvodu sa musí uvádzať u všetkých výrobkov. Spotrebiteľ sa vďaka tomu dozvie, kde bola potravina vyrobená.

Údaje o spôsobe uchovávania, ako má byť potravina skladovaná po otvorení a do kedy spotrebovaná.

Návod na použitie pri všetkých polotovaroch a ďalších výrobkoch, ktoré by bez návodu bolo obtiažne zodpovedajúcim spôsobom použiť.

Dátum zmrazenia a to len u mäsa, mäsových polotovarov a nespracovaných produktov rybolovu.

Minimálna veľkosť písma, kedy výška malého písmena „x“ je 1,2 mm alebo väčšia, musí mať povinné údaje u obalov s plochou väčšou než 80 cm2. Tým sa zlepší čitateľnosť textov

Údaje o produkcii a love rýb

Na obale rýb musí byť od 13. 12. 2014 naviac uvedené:

Spôsob produkcie, či ryba bola chovaná alebo ulovená na mori alebo v sladkých vodách.

U rýb ulovených v sladkých vodách je nutné uviesť odkaz na vodný útvar, kde bola ryba ulovená (konkrétnu rieku, jazero).

Kategória rybárskeho výstroja pri všetkých rybách. Výstroje sú napríklad vlečné siete.

Lovnú podoblasť u FAO 27 a 37, napríklad lovná podoblasť VII, divízia VIIj – juhozápadné Írsko

Pri chladených rybách , či bola ryba rozmrazená.

Názvy jedál bez tajností

Stravovacie zariadenia majú povinnosť uvádzať popisné názvy jednotlivých pokrmov. Napríklad u Prekvapenia šéfa kuchyne sa bude musieť rozpísať, že sa jedná o pečené marinované hovädzie rebrá s gratinovanou zeleninou a korenistou omáčkou. Popisovať sa nemusia všeobecne známe jedlá.

Alergény na jedálnom lístku

Nariadenie EÚ 1169/2011 dáva do rovnakej roviny potravinu a pokrm, takže od 13. 12. 2014 musia tiež všetky stravovacie zariadenia uvádzať, aké alergény pokrm obsahuje. Reštaurácie tak môžu učiniť v jedálnom lístku buď formou zoznamu, alebo odkazom na obsluhu, ktorá tieto informácie poskytne.

Neuvedenie či zlé uvedenie alergénov vo výrobku alebo pokrme bude štátnym dozorom považované za ohrozenie zdravia spotrebiteľa. Pokuta v tomto prípade môže dosahovať až 500 000 Eur. 

Údaje k pokrmom z rýb

Podobne musia uvádzať tiež kompletné údaje o produkcii a love podávaných rýb. Konzument má právo sa na pôvod rýb spýtať a pravdepodobne sa na tieto informácie obsluhy spýta prípadná kontrola, ktorých môže od januára 2015 pribudnúť.

Ryby v pultovom predaji

Pri predaji balených rýb od Bidvestu sa nič nezmení, avšak pri pultovom predaji áno. Predajca musí údaje o produkcii a love rýb poskytnúť zákazníkom buď na cenovej etikete, alebo na nejakej nástenke pri vitríne.

Mohlo by vás zaujímať
Nepodliehajte fámam, ani tým ohľadom predpisov. Ďalší z článkov sa zaoberá témou „Označovanie mäsa od 1. 4. 2015“, ktoré sa týka predajcov i reštaurácií, a „Výživové údaje od 13. 12. 2016“. Veľkoobchod potravín Bidfood sa opäť snaží priniesť svojim zákazníkom servis zodpovedajúci novej legislatíve.