Chutné a zdravé maliny

Nielen deti milujú červené maliny pre ich sladkú chuť a vôňu. Žiadny malinovník neobídu bez povšimnutia. Pritom ani netušia, ako veľmi sú maliny zdravé a ako malinám škodí nevhodné skladovanie.

Maliny si čerstvý vzhľad, vôňu a chuť zachovávajú len krátkou dobu. Rýchlo sa rozpučia, mäknú plesnivejú. Preto sa odporúča  spracovať ich do dvoch dní od zberu.

Pre celoročné použitie v kuchyni sa preto odporúča maliny zamraziť. Vďaka technológii IQF (jednotlivo šokovo zmrazené) si uchovajú vlastnosti podobné čerstvým plodom. Maliny sa bezprostredne po zbere rýchlo zmrazia pri teplote -30°C až -35°C.

 

Ďalej sa skladujú pri štandardnej teplote -18°C alebo nižšej. Tak zostanú po celý rok vždy poruke. V priebehu pol hodiny sa pri izbovej teplote šetrne rozmrazia a ďalej sa upravujú ako čerstvé.

 

Maliny sú vhodné na prípravu tradičných sladkých jedál ako nákyp, alebo napríklad i do sladkej omáčky k pečenému mäsu. V horúcich dňoch osvieži studená malinová polievka alebo kokteil. Obľúbenou kombináciou sú horúce maliny s vanilkovou zmrzlinou alebo gratinované s tvarohom a kyslou smotanou.

 

 

Malinových dezertov, zákuskov, koláčov a tort sa ponúka nepreberné množstvo. Maliny výborne chutia v kombinácii s jogurtom, šľahačkou i čokoládovou zmrzlinou. Ako náplň sú vhodné do palaciniek či košíčkov.

Maliny sú nielen chutné, ale i veľmi zdravé. Ich červené farbivo patrí medzi najsilnejší antioxidant. Antioxidačnou kapacitou predbehnú jahody o polovicu a paradajky dokonca desaťnásobne. Vďaky vysokému obsahu antioxidantov a vitamínov (predovšetkým A a C) sú maliny cenené pri zápalových a horúčkovitých ochoreniach, odbúravajú cholesterol a spomaľujú rast nádorov. Veľké množstvo vápniku a horčíku podporuje svaly, nervy a pomáha pri vysokom krvnom tlaku.

Maliny pomáhajú pri celej rade ďalších chorôb. Konzumácia drobných plodov (maliny, černice atď.) je podľa množstva štúdií účinnejšia než užívanie doplnkov stravy.

 

Vyskúšajte!  Maliny 1 x 2500 g 

                     Maliny 15 x 200 g

 

 

Mohlo by vás zaujímať
Ďakujeme všetkým návštevníkom Bidfood Expo 2018 za stretnutie na najväčšej gastronomickej udalosti roka pre odbornú verejnosť v SR. Veríme, že sme Vás dokázali inšpirovať a ceníme si spätnú väzbu, ktorá nás motivuje k ďalšej práci.
Vážení obchodní partneri, prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a do nového roku 2019 Vám želáme hlavne veľa zdravia, šťastia a pracovných i osobných úspechov.